در حال بارگذاری ...
 • به بهانه درگذشت ناباورانه هنرمند نام آشنای تئاتر کشور

  نگاهی گذار به فعالیت های هنری زنده یاد مجید واحدیزاده

  زنده یاد مجید واحدیزاده در سال ۸۷ از سوی مرکز هنرهای نمایشی کشور به عنوان یکی از سی چهره تاثیر گذار تئاتر در سی سال پس از انقلاب اسلامی معرفی و مورد تجلیل قرار گرفت.

  به گزارش تئاتر اردبیل، زنده یاد مجید واحدیزاده به سال ۱۳۴۷ در کهن شهر هنرمند پرور اردبیل و در محله آقا نقی خرمنی این شهر متولد شد. بازی درتئاتر و تلویزیون را در سال ۱۳۵۹ پس از چندین تجربه دانش‌آموزی با نمایش «دروغگو دشمن خداست» و نمایش «جوجی خان» آغاز کرد. ضمن همکاری با گروه تئاتر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان اردبیل و حضور در جشنواره ها و محافل تئاتری، درسال ۱۳۶۹ اولین کارگردانی را با نمایشنامه «عروسکها» اثر بهرام بیضایی تجربه کرد. این هنرمند ارزنده تئاتر کشور، در اولین دوره جشنواره تئاتر استانی اردبیل با نمایش«چشم آبی اقیانوس» حضوری موفق و تحسین برانگیز داشت و همین حضور موفقیت آمیز، زمینه ساز حضور موفقیت آمیز او در دوره های بعدی جشنواره تئاتر استانی اردبیل و جشنواره های تئاتر منطقه ای شد. از آثار برتر وی می‌توان به نمایش «سبز، سهراب، سرخ» اشاره کرد که دربیستمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر ایران به عنوان بهترین نمایش و کار برتر جشنواره انتخاب شد . این نمایش به عنوان نمایش منتخب و برگزیده جشنواره بین المللی تئاتر فجر در سال ۱۳۸۱ در فستیوال جاده ابریشم در آلمان شرکت کرد. مجید واحدیزاده در سال ۱۳۸۴ با نمایش «اژدها چهرک» ضمن حضور در جشنواره بین المللی تئاتر فجر،  در فستیوال «شبهای سفید» در آلمان و فستیوال «پر کردن فضای خالی» در کشور آذربایجان شرکت کرده و موفق شد  در سال ۱۳۸۴ نمایش اژدها چهرک را در تفلیس به نمایش درآورد.

  وی برنده جایزه‌های فراوانی در جشنواره‌های استانی، منطقه‌ای، دفاع مقدس، و جشنواره‌های سراسری و بین‌المللی از جمله جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر برای نویسندگی و بازیگری و کارگردانی شده‌است. وی همچنین چندین نمایشنامه نگاشته‌است که برخی به نمایش درآمده و در جشنواره‌های ایران برگزیده شده است. واحدی‌زاده همچنین در سال  ۸۱ به عنوان کارگردان برتر کشور و در سال ۸۲ به عنوان نویسنده برتر کشور با نمایشنامه «آوای مهر» از سوی کانون ملی منتقدین تئاتر کشور انتخاب شد. او همچنین دارای گواهینامه درجه ۲ هنری معادل کارشناسی ارشد با رویکرد کارگردانی تئاتر از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است. زنده یاد مجید واحدیزاده در سال ۸۷ از سوی مرکز هنرهای نمایشی کشور به عنوان یکی از سی چهره تاثیر گذار تئاتر در سی سال پس از انقلاب اسلامی معرفی و مورد تجلیل قرار گرفت. عضویت در هیئت امنای انجمن نمایش اردبیل، عضویت در شورای نظارت و صدور پروانه نمایش استان، مدیریت گروه تئاتر فروغ، مدیر مسئول آموزشگاه آزاد هنری فروغ و مسئولیت واحد نمایش اداره کل فرهنگ و ارشاداسلامی و نیز انجمن نمایش استان از دیگر فعالیت های هنری این هنرمند تئاتر است. وی علاوه بر حضور موفقیت آمیز در صحنه های نمایش، با صداوسیمای مرکز اردبیل در تولید نمایش های تلویزیونی و مجموعه های نمایشی به عنوان کارگردان و بازیگر همکاری داشته و در جشنواره های تولیدات مراکز استان ها، جوایز ارزشمندی را کسب کرده است. حضور در جشنواره های مختلف به عنوان بازخوان، بازبین، داور و دبیر اجرایی از دیگر فعالیت های تئاتری واحدیزاده است. وی در بیش از ۲۰ دوره در جشنواره بین المللی تئاتر فجر و جشنواره ها و فستیوالهای بین المللی و سراسری و منطقه ای تئاتر ر در مقام داوری جشنواره و یا شرکت کننده حضور داشت.

  این هنرمند نام آشنای کشور، در اولین روز از آذرماه و در حالیکه مسئولیت دبیری جشنواره تئاتر طلوع را بر عهده داشت و در حال استقبال از میهمانان این جشنواره بود، قلبش از حرکت ایستاد و با هجرت ناباورانه اش، هنرمندانصحنه های نمایش را داغدار کرد. روحش شاد و یادش هماره گرامی باد.

  سعید نوریان/آول آذرماه 96
  مطالب مرتبط

  مدیر امور استان های مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری اعلام کرد:

جشنواره‌های تئاتر استانی تنها انگیزه جدی برای فعالیت گروه‌های نمایشی است
  مدیر امور استان های مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری اعلام کرد:

  جشنواره‌های تئاتر استانی تنها انگیزه جدی برای فعالیت گروه‌های نمایشی است

  توحید معصومی، مدیر امور استان های مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری، گفت: در وضعیت کنونی تئاتر کشور، جشنواره‌های تئاتر استانی تنها انگیزه جدی برای فعالیت گروه‌های نمایشی است.

  |

  اجرای نمایش عروسکی«آی ایشیق» در اردبیل

  اجرای نمایش عروسکی«آی ایشیق» در اردبیل

  نمایش عروسکی«آی ایشیق» نوشته مهدی خلیل زاده و کار محمدتقی اسماعیلی در تالار شمس عطاراردبیلی مجتمع فرهنگی و هنری فدک اردبیل به روی صحنه می رود.

  |

  دکتر قطب الدین صادقی:

جشنواره‌های تئاتر استانی نباید مقطعی و فقط برای دریافت جایزه باشد
  دکتر قطب الدین صادقی:

  جشنواره‌های تئاتر استانی نباید مقطعی و فقط برای دریافت جایزه باشد

  دکتر قطب الدین صادقی، نویسنده و کارگردان برجسته تئاتر به بهانه برگزاری جشنواره تئاتر استانی در اردبیل، گفت: جشنواره های تئاتر استانی نباید مقطعی و فقط منوط به اجرای جشنواره و دریافت لوح و جایزه وتندیس باشد.

  |

  نویسنده و کارگردان نمایش«تاریکخانه»:

هیچ چیز جای جشنواره استانی و تکاپوی رقابت سالم را نمی‌گیرد
  نویسنده و کارگردان نمایش«تاریکخانه»:

  هیچ چیز جای جشنواره استانی و تکاپوی رقابت سالم را نمی‌گیرد

  سعید افخمی از هنرمندان تئاتری شهرستان نمین است که امسال و در بیست و ششمین دوره جشنواره تئاتر استانی، نمایش«تاریکخانه» را در بخش مسابقه به روی صحنه می برد. این هنرمند تئاتر معتقد است: هیچ چیز جای جشنواره استانی و تکاپوی رقابت سالم را نمی گیرد.

  |

  در آستانه برگزاری جشنواره تئاتر استانی اردبیل مهرداد رایانی مخصوص گفت:

تئاتر اردبیل جایگاه خوبی در تئاتر کشور دارد
  در آستانه برگزاری جشنواره تئاتر استانی اردبیل مهرداد رایانی مخصوص گفت:

  تئاتر اردبیل جایگاه خوبی در تئاتر کشور دارد

  دکتر مهرداد رایانی مخصوص از هنرمندان نام آشنای تئاتر کشور در گفتگویی به بهانه آغاز جشنواره تئاتر استانی اردبیل، گفت: جشنواره های تئاتر استانی می تواند برای هنرمندان انگیزه آفرین باشد.

  |

  نظرات کاربران