در حال بارگذاری ...
 • متن کامل فراخوان سومین دوره جشنواره خصوصی تئاتر عنوان

  سومین جشنواره خصوصی تئاتر «عنوان» با هدف تولید آثار کوتاه نمایشی با قابلیت اجرا در فضاهای مختلف و بر بنیاد تجربه گرایی و یافتن شیوه‌های اجرایی نو با رویکرد مشارکت مخاطبان در فرایند اجرا، برگزار می‌شود.

  به گزارش تئاتر اردبیل، سومین جشنواره خصوصی تئاتر «عنوان» با عنوان «جشنواره عنوان؛ جشن صلح و زندگی

   دوستدار زمینِ سبز »  با هدف تولید آثار کوتاه نمایشی با قابلیت اجرا در فضاهای مختلف و بر بنیاد تجربه گرایی و یافتن شیوه‌های اجرایی نو با رویکرد مشارکت مخاطبان در فرایند اجرا، برگزار می‌شود. در این جشنواره از قالب‌های معمول و تجربه شده پیشین فاصله گرفته و سعی می‌شود شیوه‌ای نوین در اجرای رویداد تئاتری به کار گرفته شود.

  جشنواره خصوصی تئاتر عنوان با هدف حمایت از فعالیت‌های زیست‌محیطی و لزوم تلاش در راستای حفظ محیط‌زیست، دوستدار زمینِ سبز است و در تمامی مراحل برگزاری تلاش دارد از مصرف کاغذ و پلاستیک خودداری کند. تمامی مراحل اعلان فراخوان و دریافت آثار به صورت مجازی صورت می‌گیرد و از اعضای محترم شورای انتخاب نمایشنامه‌ها نیز درخواست خواهد شد فایل الکترونیکی آثار را مطالعه کنند.

  همچنین هنرمندان و علاقمندان در تأمین هزینه جوایز نفرات برتر مشارکت می‌کنند تا در برگزاری جشنواره سهم داشته باشند. بدیهی است بنیان نهادن چنین رویدادی و ادامه روند جشنواره خصوصی نیازمند حمایت و پشتیبانی همه علاقمندان، هنردوستان و حامیان هنری بخش خصوصی است.

  در آغاز سومین دوره این رویداد هنری، یاد هنرمندان عزیز و نازنین تئاتر استان اردبیل که در میان ما نیستند را گرامی می‌داریم و برای آرامش روح‌شان دعا می‌کنیم.

   بخش‌های جشنواره:                                                                                                 .

  علاقه‌مندان به شرکت در این جشنواره می‌توانند در پنج بخش زیر طبق قوانین جشنواره، آثار خود را ارائه کنند.

  1 - صحنه‌ای

  2- نمایشنامه‌نویسی

  3- پرفرمنس و هنرهای اجرایی

  4- پژوهش و آثار مطبوعاتی

  5- نمایشنامه‌خوانی

  همچنین در سومین جشنواره خصوصی تئاتر عنوان، برنامه‌هایی در حوزه:

  نمایشگاه عکس تئاتر

  نمایشگاه تخصصی کتاب تئاتر

  مسابقه پوستر

  پنل مدیریت و بازاریابی هنری

  شب داستان خوانی

  برگزار خواهد شد.

     1- صحنه‌ای                                                                                                       .                                                                                                            

  1. اجراهای تجربی (جایزه داود جلایی)                                                                   .

  بخش اجراهای تجربی به نمایش‌های کوتاه تا 30 دقیقه‌ اختصاص دارد.

  هنرمندان جوان از گروه‌های تئاتر استان یا هنرمندانی که به صورت آزاد فعالیت می‌کنند، می‌توانند با ارائه متون کوتاه خارجی یا ایرانی در این بخش، تجربه‌های تازه خود را به نمایش بگذارند.

  کارگردان‌های جوان تا 30 سال می توانند نسبت به حضور در این بخش اقدام کنند.

  موضوع این بخش آزاد است و اولویت موضوعی در نظر گرفته نشده است.

  این بخش به صورت رقابتی برگزار می‌شود.

  در این بخش به نفرات برتر در رشته‌های زیر جایزه نقدی اهدا خواهد شد:

  الف) نویسندگی. کارگردانی. بازیگری مرد. بازیگری زن. طراحی صحنه

  ب) موسیقی و صدا. نور . طراحی لباس. چهره پردازی. پوستر

  علاقمندان باید نمایشنامه مورد نظر را همراه با طرح و ایده اجرایی به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند. انتخاب متون با توجه به ایده‌های نو و تجربه‌گرایی در رویکرد اجرایی صورت خواهد گرفت.

  2-1- تئاتر ِساوالان (جایزه حسن نجفلو)                                                                       . 

  نمادهای نهادینه شده یا ناجسته در ادبیات فولکلور و نمایش‌های بومی و محلی از مهمترین ارکان شکل‌گیری اجراهای تجربی می‌تواند باشد. جستجوی فکورانه و تعمیم علمی آن در بافت اجرایی با یاری جستن از روش‌های مدرن و امروزی می‌تواند به پاگیری شکل‌های تازه از اجراهای تئاتری بیانجامد. واکاوی هنرمندانه در این گنجینه‌ها همچنین می‌تواند روشی نو در اختیار جامعه هنری قرار دهد. در بخش تئاتر ِ ساوالان، هنرمندان می‌توانند با خلق متون بر این بنیان طرحی نو در اندازند تا بر غنای ادبیات و هنر افزوده شود. آموزه‌های معاصر تئاتری نیز همراه و همپای چنین شیوه‌ای می‌تواند کارساز و فربه کننده این امر باشد.

  این بخش به نمایش‌هایی با زبان ترکی اختصاص دارد.

  زمان این نمایش‌ها تا 30 دقیقه در نظر گرفته شده است.

  در این بخش به برگزیدگان در رشته‌های:

  الف) نویسندگی. کارگردانی. بازیگری مرد. بازیگری زن. طراحی صحنه

  ب) موسیقی و صدا. نور . طراحی لباس. چهره پردازی. پوستر

  جایزه نقدی تعلق خواهد گرفت و کار برتر تندیس جشنواره را دریافت خواهد کرد.

  3-1- عنوانی‌ها (جایزه گوهرمراد)                                                                                                                                                                                         این بخش ویژه اعضای گروه تئاتر عنوان است. در این بخش نمایشنامه: دکه بین راه نوشته: سم شپارد ترجمه حمید امجد از انتشارات نیلا، توسط چند تیم اجرایی با حضور استاد راهنما، تولید خواهد شد که سر آخر، به تولید چند اثر از یک متن با خوانش و زاویه‌دیدهای مختلف خواهد انجامید.

  در این بخش یک جایزه گروهی اهدا خواهد شد.

  4-1- مرور ِ عنوان                                                                                                .

  این بخش به آثار اجرا شده در دوره‌های پیشین جشنواره خصوصی تئاتر عنوان و نیز آثار تولیدی از شهریور 95 تا اردیبهشت 97 در تئاتر استان اختصاص دارد. کارگردان‌های محترم می‌توانند در صورت مطابقت آثارشان با شرایط جشنواره، درخواست حضور در جشنواره سوم را ارائه کنند.

  در این بخش یک جایزه گروهی اهدا خواهد شد.

  5-1- مهمان ِ عنوان                                                                                                                                                                        

  در این بخش جشنواره پذیرای آثار منطبق با شرایط فراخوان، از استان‌های دیگر یا جشنواره‌های غیردولتی یا رویدادهای کارگاهی خواهد بود.

  2- مسابقه نمایشنامه‌نویسی                                                                                        . 

  1. نمایشنامه‌های تالیفی (جایزه سیروس ابراهیم‌زاده)

  تولید متن نمایشی از ضرورت‌های امروز تئاتر ایران به شمار می‌رود و چنین روندی می‌تواند با آموزش و بهره‌گیری از متدهای علمی نوین و اساتید فن، به تولیدات خوب و اندیشمندانه‌ای برسد که توان حضور در سطح ادبیات نمایشی کشور را نیز داشته باشد. جشنواره خصوصی تئاتر عنوان در دو دوره پیشین تجربه خوبی در این بخش را کسب کرده است و با حضور نمایشنامه‌نویسان مطرح و برجسته در ترکیب هیات داوران توانسته است در بررسی و انتخاب آثار سطح کیفی و قابل قبولی را تثبیت کند. همچنین مشارکت نویسندگان جوان و خلاق، نویدبخش برگزاری بهتر این مسابقه ادبی-هنری است. لازم به ذکر است که آثار برتر دوره دوم هم‌اکنون توسط انتشارات عنوان زیر چاپ است.

  علاقمندان می‌توانند متون نمایشی کوتاه یا بلند خود را با موضوع آزاد (تالیفی یا اقتباسی) ارائه کنند. هر نویسنده برای حضور در این بخش می‌تواند در مهلت اعلام شده، فایل متن خود را همراه با تصویر فیش واریزی مشارکت در جشنواره به مبلغ 000/20 تومان، از طریق راه‌های ارتباطی جشنواره ارائه و در بخش مسابقه نمایشنامه‌نویسی تالیفی شرکت کند.

  جایزه نفر اول علاوه بر جمع مبالغ شرکت کنندگان این بخش؛ شامل جایزه نقدی و تندیس جشنواره خواهد بود. نفرات برگزیده دوم و سوم نیز جایزه دریافت خواهند کرد.

  2-2-  ترجمه نمایشنامه (جایزه نادعلی همدانی)                                                               .

  مترجمان آثار نمایشی می‌توانند برای حضور در این بخش، نمایشنامه‌های ترجمه شده را به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند. در این بخش ناشران استانی و مترجمان می‌توانند نمایشنامه‌های چاپ شده را نیز ارائه کنند. در این دوره، محدودیت زمانی سال انتشار وجود ندارد.

  علاقمندان می‌توانند ترجمه‌های خود را با موضوع آزاد ارائه کنند. هر نویسنده برای حضور در این بخش می‌تواند در مهلت اعلام شده، فایل اثر به علاوه فایل متن اصلی را همراه با تصویر فیش واریزی مشارکت در جشنواره به مبلغ 000/20 تومان، از طریق راه‌های ارتباطی جشنواره ارائه و در بخش مسابقه ترجمه نمایشنامه شرکت کند.

  جایزه ترجمه برتر این دوره، علاوه بر جمع مبالغ شرکت کنندگان این بخش؛ شامل جایزه نقدی و تندیس جشنواره خواهد بود.آثار منتخب در بخش نمایشنامه‌نویسی پس از اخذ مجوزهای لازم، توسط انتشارات عنوان منتشر خواهد شد.

  3- پرفرمنس و هنرهای اجرایی (جایزه مجید واحدیزاده)                                                    .

  دبیرخانه سومین جشنواره تئاتر عنوان، در نظر دارد در این دوره، بخش پرفرمنس و هنرهای اجرایی را برگزار کند.

  این بخش با توجه به اهمیت پیوند میان هنرهای نمایشی و هنرهای تجسمی و نیز بهره گیری از هنرهای تصویری و با نگاهی نو به مقوله نمایش در جهان معاصر با هدف ارتباط بیشتر با جامعه و مخاطب و تولید آثاری خارج از صحنه و ایجاد پیوندهای نزدیک‌تر بین هنرمندان رشته‌های مختلف با تاکید بر فضامحوری و اجرای نمایش در اماکن نامتعارف براساس فضا و تاثیر بر فضا؛ نیز اجراهای کاربردی در حوزه مسئولیت اجتماعی و فرهنگ شهروندی مانند اجرای نمایش با سالمندان، کودکان کار، اوتیسم، کودکان بیش فعال، معلولین، ناشنوایان و روشندلان، زندانیان یا دیگر قشرهایی که می‌توان با ایشان به تولید تئاترهای کاربردی اقدام نمود، برگزار می‌شود.

  ارائه طرح یا آثار مرتبط با محیط‌زیست و حفظ کره زمین از طرف انجمن دیده‌بان طبیعت اردبیل حمایت خواهد شد.

  علاقه‌مندان می‌توانند پیشنهادِ طرح یا ایده اجرایی خود را تا تاریخ اعلامی به دبیرخانه ارسال کرده و با واریز مبلغ 000/30 تومان برای هر طرح یا اثر، در جشنواره ثبت نام کنند.

  این بخش رقابتی بوده و به هنرمندان تا 30 سال تعلق دارد.

  در این بخش با نظر هیات داوران، به نفرات منتخب در بخش‌های:

  طرح و ایده . کارگردان . اجراگر . فضاسازی و خلاقیت و اجرای برگزیده کاربردی

  جایزه نقدی اهدا خواهد شد.

   4- پژوهش و آثار مطبوعاتی (جایزه رضا سیدحسینی)                                                       . 

  دبیرخانه جشنواره خصوصی تئاتر عنوان با هدف ارج نهادن به مقوله تحقیق و پژوهش و لزوم تقویت عرصه کارهای تحقیقی و آثار مرتبط، جایزه نقدی به آثار قلمی در حوزه‌های زیر اهدا خواهد کرد:

  1-5- پژوهش‌های تئاتری    2-5- آثار مطبوعاتی

  علاقمندان می‌توانند فایل Word و PDF آثار پژوهشی یا آثار مطبوعاتی حوزه تئاتر را از طریق راه‌های ارتباطی ارسال کنند. ارسال مشخصات شناسنامه‌ای و تحصیلاتی و ارائه رزومه کوتاه هنری + فایل اسکن شده عکس پرسنلی در هنگام ثبت نام ضروری است.

  5- نمایشنامه‌خوانی (جایزه ناصر جعفری)                                                                       . 

  دبیرخانه سومین جشنواره خصوصی تئاتر عنوان در نظر دارد مسابقه نمایشنامه‌خوانی را با رویکرد خوانش متون ترجمه شده برگزار کند. علاقه‌مندان برای حضور در این بخش لازم است در مهلت اعلام شده فایل متن مورد نظر را همراه با مدارک لازم و واریز مبلغ مشارکت از طریق راه‌های ارتباطی ارسال کنند. این بخش رقابتی بوده و با نظر هیات داوران در رشته‌های:

  هدایت اجرا . خوانشگر مرد . خوانشگر زن . فضاسازی موسیقیایی و اکت خوانی

  جایزه نقدی اهدا خواهد شد.

   کارگاه‌های آموزشی                                                                                          .

  دبیرخانه سومین جشنواره خصوصی تئاتر عنوان در راستای اهداف آموزشی این رویداد هنری و در ادامه برنامه‌های آموزشی دو دوره پیشین، کارگاه‌های آموزشی زیر را با حضور اساتید دانشگاهی، در روزهای برگزاری جشنواره برای علاقمندان دایر خواهد کرد:

  1-4- کارگاه تخصصی بدن و حرکت

  2-4- کارگاه شناخت تئاتر مدرن

  3-4- کارگاه تولید تئاتر از هیچ

  علاقمندان برای حضور در این کارگاه‌ها لازم است در زمان اعلام شده نسبت به ارسال مدارک و ثبت‌نام اقدام کنند. ارسال مشخصات شناسنامه‌ای و تحصیلاتی و ارائه یک رزومه کوتاه هنری + فایل اسکن شده عکس پرسنلی + تصویر فیش واریزی ثبت نام به مبلغ 40000 تومان و مشخص کردن کارگاه مدنظر در هنگام ثبت نام ضروری است.

   قوانین :                                                                                                              .      

  1- ارائه مجوز کتبی نویسنده، مترجم یا ناشر به همراه نمایشنامه الزامی است.

  2- آثار ارسالی عودت نخواهد شد.

  3- آثار ارسالی در هر بخش می‌بایست به صورت فایل نمایشنامه یا اثر، در هر دو محیط Word و pdf به همراه مشخصات کامل شناسنامه‌ای و تحصیلاتی و یک قطعه عکس اسکن شده از کارگردان از طریق راه‌های ارتباطی ارسال شود.

  4- دبیرخانه جشنواره به گروه‌های راه یافته به جشنواره  تا سقف پنج میلیون ریال در بخش صحنه‌ای کمک هزینه پرداخت خواهد کرد.

  5- زمان اجرای آثار صحنه‌ای ارائه شده  باید تا 30 دقیقه باشد.

  6- دبیرخانه جشنواره مسئولیتی در قبال تامین محل تمرین و ساخت و ساز دکور نمایش‌ها نداشته و صرفاً خدمات معمول  آماده‌سازی صحنه را ارائه خواهد کرد. لذا  توصیه می‌شود گروه‌ها از طراحی صحنه سبک و قابل ‌حمل با امکان نصب سریع استفاده کنند.

  7- تعیین زمان و مکان اجرای نمایش‌ها به عهده دبیرخانه و بر اساس امکانات موجود خواهد بود.

  8- دبیرخانه جشنواره مسئولیتی در قبال تهیه سیستم صوتی، دکور، آکسسوار و ... برای گروه‌های شرکت کننده نخواهد داشت.

  9- حضور در جشنواره به منزله پذیرش ضوابط اجرایی آن است و گروه‌های شرکت کننده ملزم به رعایت قوانین، مقررات و برنامه‌ریزی اجرایی جشنواره خواهند بود.

   شرایط ثبت نام گروه‌های هنری:                                                                                   .

  علاقمندان به شرکت در سومین جشنواره تئاتر عنوان برای ثبت نام می‌توانند از طریق راه‌های ارتباطی جشنواره، ثبت نام کنند.

  هنگام ثبت نام لازم است اطلاعات شناسنامه‌ای شامل:

  نام و نام خانوادگی، نام پدر، تاریخ تولد، شهر محل تولد، کد ملی، شهر محل سکونت فعلی، شماره تماس ثابت و همراه، شماره همراه تلگرامی و نشانی محل سکونت همراه با کدپستی

  و اطلاعات تحصیلی شامل:

  رشته تحصیلی دانشگاه یا دبیرستان، نام مرکز آموزشی و مدارک تخصصی هنری اعلام شود.

   پس از اعلام اسامی آثار راه‌یافته در بخش اجراهای تجربی و تئاتر ساوالان، هر گروه به ازای هر یک از اعضای حاضر در گروه اجرایی می‌بایست مبلغ 000/20 تومان (مشارکت هنرمندان) واریز و فیش مربوطه را به دبیرخانه جشنواره ارائه کند.

  جمع هزینه دریافتی از هنرمندان، به عنوان مبلغ نقدی جایزه بزرگ تماشاگران محسوب شده و هزینه‌های دیگر جشنواره از این محل تأمین نمی‌شود.

   جایزه بزرگ تماشاگران                                                                                           .    

  انتخاب اثر نمایشی برای دریافت جایزه بزرگ سومین جشنواره خصوصی بر عهده تماشاگران است. تماشاگر به عنوان اصلی‌ترین رکن وجود تئاتر در این جشنواره رأی و نظر خود را اعمال خواهد کرد و جایزه بزرگ از آن نمایشی خواهد بود که رأی بیشتری از سوی تماشاگران دریافت کند. در روزهای برگزاری جشنواره، کارت رأی برای هر یک از تماشاگران صادر می‌شود و تماشاگران نظر خود را در مورد اثری که تماشا کرده‌اند از طریق ثبت در کارت رأی اعلام می‌کنند. این آرا توسط یک تیم بی طرف بررسی و نتایج نهایی استخراج می‌شود. نمایشی که بیشترین امتیاز را کسب کند برنده جایزه اصلی جشنواره خواهد شد. جمع مبالغ مشارکتی هنرمندان حاضر در جشنواره به اضافه جایزه نقدی جشنواره، به اثر برتر تعلق خواهد گرفت. همچنین تندیس جشنواره به کار برتر تعلق خواهد گرفت.

  شورای انتخاب نمایشنامه‌ها و آثار  نمایشی                                                                    .

  انتخاب آثار برای حضور در جشنواره توسط شورایی مرکب از: دو عضو از گروه تئاتر عنوان، دو نفر از هنرمندان تئاتر و یک نفر از اعضای شورای نظارت و ارزشیابی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اردبیل انجام خواهد شد.

   معرفی هیات داوران                                                                                               .

  در سومین جشنواره خصوصی تئاتر استان اردبیل، یک هیات داوری کار بررسی آثار را بر عهده خواهند داشت و در رشته‌های اعلامی در فراخوان، نفرات برتر را معرفی خواهند کرد. ترکیب داوران سومین جشنواره خصوصی تئاتر استان اردبیل چنین است:

  دو هنرمند از چهره‌های شناخته شده تئاتر کشور، یک هنرمند از اعضای گروه تئاتر عنوان، یک هنرمند از جامعه تئاتر استان، یک هنرمند فیلمساز

   گاه‌شمار جشنواره                                                                                                   .  

  بخش اجراهای تجربی و دیگر بخش‌های صحنه‌ای:

  مهلت ارسال نمایشنامه، طرح و ایده و پیشنهادهای اجرایی:  تا 20 فروردین 1397

  اعلام نتایج بررسی شورای انتخاب: 30 فروردین 1397

  بازبینی آثار: 27 تا 30 خرداد 1397

  اعلام نتایج شورای انتخاب: 31 خرداد 1397

  برگزاری جشنواره: 24 تا 27 تیر 1397

  بخش نمایشنامه‌نویسی و بخش پژوهش و آثار مطبوعاتی:

  مهلت ارسال نمایشنامه و آثار پژوهشی و مطبوعاتی: 15 خرداد 1397

  اعلام نامزدهای دریافت جایزه: 30 خرداد 1397

  اعلام نتایج نهایی: 27 تیر 1397

  ثبت نام در کارگاه‌های آموزشی:

  از 30 اردیبهشت 1397 تا 10 خرداد 1397

   راه‌های ارتباط با دبیرخانه جشنواره                                                                               .

  هنرمندان و علاقه‌مندان برای ثبت نام در جشنواره لازم است مدارک هر بخش را آماده کرده و سپس فایل آثار و مدارک را از طریق تلگرام یا ایمیل ارسال کنند.

  شماره همراه تلگرامی:  09142946454

  ایمیل جشنواره: onvanfest@gmail.com

  کانال تلگرام جشنواره: @onvanfestival
  مطالب مرتبط

  نظرات کاربران