در حال بارگذاری ...
 • نگاهی گذرا به جشنواره های تئاتر استانی اردبیل

  دوره پانزدهم و همایشی برای تئاتر اردبیل

  علیرغم عدم برگزاری جشنواره تئاتر استانی به دلیل عدم تخصیص اعتبارات کافی و نبود بودجه لازم، اداره کل فرهنگ و ارشاداسلامی استان با هدف حمایت از اجراهای عمومی و رشدکیفی آثار نمایشی، همایش تئاتر استان را برگزار و برگزیدگان این همایش را به عنوان نمایندگان استان به جشنواره منطقه ای کشور اعزام کرد.

  به گزارش تئاتر اردبیل، در این سال هم، هنرمندان تئاتر استان اردبیل به دلیل عدم برنامه ریزی مناسب متولیان این رویداد مهم یعنی اداره کل هنرهای نمایشی و اداره کل فرهنگ و ارشاداسلامی استان اردبیل از شرکت و حضور در مهمترین رویداد نمایشی استان محروم شدند و نتوانستند برگزیده های تئاتری استان را در سال 86 به تماشا بنشینند.

   علیرغم عدم برگزاری جشنواره تئاتر استانی به دلیل عدم تخصیص اعتبارات کافی و نبود بودجه لازم، اداره کل فرهنگ و ارشاداسلامی استان با هدف حمایت از اجراهای عمومی و رشدکیفی آثار نمایشی، با  انتشار فراخوانی در تیرماه 86  و ارسال آن به ادارات و نهادهای فرهنگی و هنری و نیز گروههای نمایشی استان از گروههای نمایشی استان خواست تا آثارنمایشی خود را که در فاصله زمانی بهمن ماه 85 تا بیستم مردادماه 86 به اجرای عمومی درآورده اند را به دبیرخانه همایش ارسال کنند تا از بین این آثار، نمایش های برگزیده استان برای حضور در جشنواره منطقه ای تئاتر کشور انتخاب شود. پس از پایان مهلت اعلام شده در فراخوان و اعلام نظر کمیته انتخاب، نمایش های«قلاده برای سگ مرده» به کارگردانی حسن شیخ زاده، «رازپروانه» به کارگردانی سیدرضی محمودی، «آدقالار انسان گئدر» به کارگردانی مجید بشگل، « راز نقاب» به کارگردانی علیرضا نادری، «تکم» به کارگردانی محمدسیف و «خلخالیم» به کارگردانی حمیدعسگری برای اجرا در این  همایش انتخاب شدند. این همایش با مسئولیت انجمن نمایش اردبیل، روزهای سیزدهم تا پانزدهم شهریور این سال در اردبیل برگزار شد. دو نمایش «قلاده برای  سگ مرده» به کارگردانی حسن شیخ زاده  و «آد قالار انسان گئدر» به کارگردانی مجید بشگل به عنوان نمایش های منتخب استان به دبیرخانه جشنواره منطقه ای معرفی شدند .

  در جشنواره منطقه یک کشور که با حضور گروههای نمایشی برتر استان های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، گیلان، مازندران، کردستان، زنجان، کرمانشاه و اردبیل روزهای12 تا 17 آبان در شهر همدان برگزار شد، نمایش «قلاده برای سگ مرده» به روی صحنه رفت.

  سعیدنوریان/ شهریورماه 96

  منبع: کتاب«جشنواره های تئاتر استانی و منطقه ای»نوشته سعید نوریان، انتشارت محقق اردبیلی، سال 1395
  مطالب مرتبط

  به بهانه برگزاری جشنواره تئاتر استانی فجر در اردبیل

چهل سال عظمت و شکوه صحنه های نمایش
  به بهانه برگزاری جشنواره تئاتر استانی فجر در اردبیل

  چهل سال عظمت و شکوه صحنه های نمایش

  تئاتر استان اردبیل، در این چهل سال عزت و اقتدار نظام مقدس جمهوری اسلامی، به والاجایگاهی رسیده است که تماشگران و مردم این دیار برای دیدن نمایش، لحظه شماری می کنند و برای خرید بلیط های ورودی، در سالن ها به انتظار می نشینند.

  |

  نظرات کاربران