در حال بارگذاری ...
 • نگاهی گذرا به جشنواره های تئاتر استانی اردبیل

  جشنواره هفدهم و حضور دوباره هنرمندان استان

  عد از عدم برگزاری دوره های چهاردهم، پانزدهم و شانزدهم جشنواره تئاتر استانی در سال های ۸۵ ، ۸۶ و ۸۷ هفدهمین دوره جشنواره تئاتر استانی همزمان با بیست و یکمین دوره جشنواره ی تئاتر استان های کشور روزهای بیستم تا بیست و چهارم آبانماه ۸۸ در تالارهای شمس عطار اردبیلی و بیضای اردبیلی با حضورگروههای نمایشی از شهرستان های خلخال، پارس آباد، اردبیل و مشگین شهر برگزارشد.

  به گزارش تئاتراردبیل، بعد از عدم برگزاری دوره های چهاردهم، پانزدهم و شانزدهم جشنواره تئاتر استانی در سال های 85 ، 86  و 87 هفدهمین دوره جشنواره تئاتر استانی همزمان با بیست و یکمین دوره جشنواره ی تئاتر استان های کشور روزهای بیستم تا بیست و چهارم آبانماه 88 در تالارهای شمس عطار اردبیلی و بیضای اردبیلی با حضورگروههای نمایشی از شهرستان های خلخال، پارس آباد، اردبیل و مشگین شهر برگزارشد.

  از بین 35 متن نمایشی ارسال شده به دبیرخانه جشنواره18 متن نمایشی«سربه ازای سرنیزه»(ناصرکانکاری)، «سوگ مهر»(حسن باستانی) از پارس آباد، «صدای پای قطار»(عدالت فرزانه)، «تبارتیره گون غبار و ترانه»(کریم عظیمی ججین) از بیله سوار، «ساعت 5»(اردشیر عابدی) از مشگین شهر، «سفرآتش» (قدرت الله فتحی) از نیر، «شب های بارانی»(علیرضا حنیفی) از خلخال، «قضاوت»(انعام الله حسین نژاد) ، «موش» (حسن دولت آبادی)، «پسران آفتاب»(سلیم معزی)، «مازنده ایم» (کریم عظیمی ججین)، «مغزهای کنسروی» (عباس بهبودی) ، «ندای آغاز» (فرهادطوفان)، «تبارخون»(آتیلاپسیانی)، «تک ستاره شب»(اردشیرعابدی)، «برگزین»(حمیدرضا آذرنگ)، «حکایت مروارید» (مجیدواحدیزاده) و «دست هزار غریب» (سعیدتشکری) از اردبیل توسط اعضای هیئت بازخوانی(سلیم رحیمی، محمود مهدوی و فاطمه سیمزاری) مورد تایید قرارگرفتند. 

  از این تعداد، 13 نمایش  توسط هیئت بازبینی(غفورملکی، ناصررهنما آذر و محمدتقی اسماعیلی) ارزیابی و مورد بازبینی قرار گرفتند  و نهایتا" نمایش های«مغرهای کنسروی» به کارگردانی عباس بهبودی، «سوگ مهر» به کارگردانی غریب منوچهری، «دست هزار غریب» به کارگردانی مجیدواحدیزاده، «تبارخون» به کارگردانی توحید معصومی، «حکایت مروارید» به کارگردانی صمدواحدیزاده  و «سربه ازای سرنیزه» به کارگردانی اصغرسعادت در بخش مسابقه و نمایش های«تبارتیره گون غبار و ترانه» به کارگردانی احمد مسرت، «شب های بارانی» به کارگردانی حسن سعیدی  و «ندای آغاز» به کارگردانی فرهاد طوفان در بخش های میهمان و  جنبی روزهای بیستم تا بیست و جهارم آبان 88 به روی صحنه رفتند.

  در مراسم اختتامیه این دوره از جشنواره تئاتر استانی هیئت داوران (سیدرضی محمودی، عظیم اسدی و محسن ابراهیمی) دو نمایش« دست هزار غریب» و«تبارخون» را به عنوان نمایش های برگزیده استان برای حضور در جشنواره تئاتر منطقه ای کشور در گیلان معرفی کردند.

  هیئت داوران با اعلام اینکه برای بخش های لباس و آفیش و بروشور انتخابی نداشته است، جایزه رتبه سوم گریم را به یوسف صدساله گریمور نمایش«دست هزار غریب» اهدا کرد. در طراحی و اجرای نور هم یاشار منوچهری برای نمایش«سوگ مهر» جایزه سوم هیئت داوران را به خود اختصاص داد. در طراحی صحنه، غریب منوچهری و کیوان باقلاچی برای نمایش های«سوگ مهر»  و «تبارخون» به ترتیب، دوم و سوم شدند. با انتخاب هیئت داوران،  ساسان قلی زاده برای موسیقی نمایش«تبارخون» و یاشارهاشمی برای موسیقی نمایش«سوگ مهر» رتبه های دوم و سوم جشنواره را در بخش موسیقی به خود اختصاص داد ند. هیئت داوران در زمینه های طراحی نور و گریم هیچ هنرمندی را شایسته احراز رتبه های اول ودوم نداسنت و در بخش موسیقی و طراحی صحنه هم برای رتبه اول انتخابی نداشت.

  در بخش بازیگری زن، الهه زحمتی با انتخاب هیئت داوران  برای بازی در نمایش«تبارخون» دیپلم افتخار گرفت و جایزه بهترین بازیگری بخش زن جشنواره را دریافت کرد. هیئت داوران، با تقدیر از مریم ندایی برای بازی در نمایش«دست هزار غریب»، با اهدای لوح سپاس و هدایای نقدی،  سولماز ندایی و فاطمه سیمزاری را  برای بازی در نمایش های «سوگ مهر» و «دست هزار غریب» به عنوان بهترین بازیگران دوم و سوم جشنواره در بخش بازیگری زن معرفی کرد.

  دربخش بازیگری مرد هم،  هیئت داوران با تقدیر از نیما واحدیزاده، محمد فتحی، حسین نوروززاده و حانیه شفایی برای بازی در نمایش« دست هزار غریب» و با قدردانی از حضور هنرمندان پیشکسوت تئاتر استان احمدپروستان، ولایت خوبدل و جعفرخدابنده لو؛ دیپلم افتخارو جایزه بهترین بازیگر مرد را به داورفرمانی برای بازی در نمایش«تبارخون»اهدا کرد و مجیدواحدیزاده و محمدرضا خدایی بازیگران نمایش« دست هزار غریب»مشترکا"دوم شدند. صمدواحدیزاده و عباس جاهد هم بخاطر بازی در نمایش های « حکایت مروارید» و«سوگ مهر» مشترکا" جایزه سوم بازیگری را دریافت کردند.

  در بخش کارگردانی، هیئت داوران با اعلام اینکه برای رتبه سوم این بخش انتخابی ندارد، با اهدای دیپلم افتخار، مجیدواحدیزاده و توحید معصومی کارگردانان نمایش های«دست هزار غریب» و «تبار خون» را مشترکا" به عنوان برترین کارگردانان جشنواره معرفی و جایزه رتبه دوم خود را به غریب منوچهری برای کارگردانی نمایش«سوگ مهر» اهداکرد.

  با انتخاب هیئت داوران، دو نمایش«دست هزار غریب» و«تبارخون» به عنوان نمایش های برگزیده استان برای حضور در جشنواره تئاتر منطقه ای کشور که روزهای 21 تا 25 آذر در شهرهای لنگرود و رودسر  و با حضور منتخبین استان های قم، اردبیل، خراسان شمالی، همدان ، آذربایجان شرقی و ایلام برگزار شد، معرفی شدند.

  «دست هزار غریب» و «تبار خون» به عنوان نمایش های منتخب هفدهمین جشنواره تئاتر استانی اردبیل، ضمن حضور تحسین برانگیز در جشنواره تئاتر منطقه ای گیلان و کسب جوایز کارگردانی اول (مجید واحدیزاده  و توحید معصومی)،  بازیگری اول مرد(مجید واحدیزاده و داور فرمانی)، بازیگری اول زن (الهه زحمتی )، بهترین موسیقی( ساسان قلیزاده، رامین قاسمی و حامد دانشور) و بهترین بازیگران خردسال(نیما واحدیزاده و حانیه شفایی)، از سوی هیئت داوران این رویداد نمایشی کشور به عنوان نمایش های برتر و برگزیده بیست و یکمین دوره جشنواره تئاتر منطقه ای کشور، در بخش منتخبین جشنواره های منطقه ای کشوردر  بیست و هشتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر که از دوم تا یازدهم بهمن ماه سال 88 در تهران برگزار شد، به نمایش درآمدند.

  سعیدنوریان/ شهریورماه 96

  منبع: کتاب«جشنواره های تئاتر استانی و منطقه ای»نوشته سعید نوریان، انتشارت محقق اردبیلی، سال 1395
  مطالب مرتبط

  به بهانه برگزاری جشنواره تئاتر استانی فجر در اردبیل

چهل سال عظمت و شکوه صحنه های نمایش
  به بهانه برگزاری جشنواره تئاتر استانی فجر در اردبیل

  چهل سال عظمت و شکوه صحنه های نمایش

  تئاتر استان اردبیل، در این چهل سال عزت و اقتدار نظام مقدس جمهوری اسلامی، به والاجایگاهی رسیده است که تماشگران و مردم این دیار برای دیدن نمایش، لحظه شماری می کنند و برای خرید بلیط های ورودی، در سالن ها به انتظار می نشینند.

  |

  نظرات کاربران