در حال بارگذاری ...
 • نگاهی گذرا به جشنواره های تئاتر استانی اردبیل

  جشنواره بیستم و درخشش پارس آبادی ها

  در این دوره از جشنواره هم هنرمندان اردبیلی حضوری پرفروغ نداشتند و این فرصت دراختیار شهرستانی ها قرار گرفت تا یک بار دیگر در غیاب چهره های مطرح تئاتراردبیل در جشنواره تئاتر منطقه ای کشور، ظرفیت ها و توانایی های نمایشی خود را به اجرا درآورند.

  به گزارش تئاتر اردبیل، بیستمین جشنواره تئاتر استان اردبیل با حضور و اجرای پنج نمایش از اردبیل، خلخال، بیله سوار و پارس آباد روزهای اول تا سوم مهرماه91 در تالارهای بیضای اردبیلی و شمس عطـــــار اردبیلی برگزارشد.

  براساس شیوه نامه برگزاری جشنواره های استانهای کشور و فراخوان منتشرشده توسط اداره کل فرهنگ وارشاداسلامی استان اردبیل، آثاری که از دیماه سال90 تا دوهفته مانده به تاریخ برگزاری جشنواره تئاتر استانی در سال91 موفق به اجرای عمومی نمایش شده اند، حق شرکت در بیستمین جشنواره ی تئاتر استانی را داشتند.

  از میان تعداد 29 نمایش اجراء شده در شش ماهه اول سال 91 در سطح استان، تعداد 11 گروه نمایشی در موعد مقرر توانستند تقاضای شرکت در جشنواره استانی را بهمراه لوح فشرده آثار اجرای عمومی خود به دبیرخانه دائمی جشنواره های تئاتر استان ارایه کنند. این آثار توسط کمیته انتخاب(جاوید رخشانی، رحمان زمانی، رضا بهشتی، کریم عظیمی ججین و مجید واحدی زاده) بازبینی شد و در نهایت  پنج نمایش« فقط ده دقیقه» به کارگردانی حسن سعیدی از خلخال، «دوردنیا در هشتادروز» به کارگردانی جابر فتحی از بیله سوار، «یک قطره خون» به کارگردانی علی محمدزاده از پارس آباد، «چند گلوله بعد  نفستو حبس کن تا ده بشمار» به کارگردانی احمد نورآذر و«ستاره ها به همه چشمک می زنند» به کارگردانی سیدرزاق صفوی از اردبیل به جشنواره راه یافتند.

  در آیین اختتامیه این دوره از جشنواره تئاتر استانی،هیئت داوران (هادی مرزبان، سید صادق موسوی و علی یازرلو) نمایش«یک قطره خون» از شهرستان پارس آباد را به عنوان تنها نمایش برگزیده استان برای حضور در جشنواره تئاتر منطقه ای در خرم آباد معرفی کرد.

  در مراسم اختتامیه، هیئت داوران جایزه بخش پوستر و بروشور را به صابر مخبری طراح پوستر نمایش چندگلوله بعد» اعطا کرد وگروه موسیقی نمایش«یک قطره خون» از شهرستان پارس‌آباد به سرپرستی یاشار هاشمی جایزه ی بخش موسیقی را به خود اختصاص داد. در بخش طراحی لباس، لوح سپاس و هدیه نقدی جشنواره  به ناهید گیاه چینی طراح لباس نمایش«ستاره‌ها به همه چشمک می‌زنند» از اردبیل تعلق یافت. علی‌ محمدزاده طراح صحنه نمایش«یک قطره خون» از شهرستان پارس‌آباد  دییپلم افتخار طراحی صحنه را گرفت و سیدرزاق صفوی، طراح صحنه نمایش«ستاره‌ها به همه چشمک می‌زنند» در جایگاه دوم قرارگرفت. جایزه سوم طراحی صحنه هم به جابر فتحی به دلیل طراحی صحنه نمایش«دور دنیا در٨٠ روز» از بیله‌سوا اهدا شد . هیئت داوران جایزه دوم بخش بازیگری زن را به سایه عباس‌پور بازیگر نمایش «ستاره‌ها به همه چشمک می‌زنند» و جایزه رتبه دوم بازیگری زن جشنواره را نیز به اکرم حاج حسینی بازیگر نمایش« چند گلوله بعد » اعطا کرد. جایزه رتبه اول به عنوان بازیگر زن منتخب نقش اول به کسی تعلق نیافت  دیپلم افتخار به همراه جایزه اول بخش بازیگری مرد  به یوسف داد جو بازیگر نمایش «دور دنیا در ٨٠ روز» اهدا شد و عباس جاهد برای بازی در نمایش «یک قطره خون» دوم شد. جایزه رتبه سوم بازیگر ی مرد هم  به حسن سعیدی، بازیگر نمایش «فقط  ده دقیقه» تعلق یافت.

  در بخش نمایشنامه نویسی به دلیل محدودیت آثار و ضعف ساختاری نمایشنامه‌های ارائه شده و غیر بومی بودن آنان، هیچ اثری به عنوان رتبه برتر معرفی نشد.  در بخش کارگردانی هم هیئت داوران، جایزه اول این بخش را به همراه دیپلم افتخار به علی محمدزاده، کارگردان نمایش«یک قطره خون»از شهرستان پارس‌آباد اهدا کرد. جابر فتحی، کارگردان نمایش«دور دنیا در٨٠ روز» رتبه دوم کارگردانی را به خود اختصاص داد و سیدرزاق صفوی، کارگردان نمایش«ستاره‌ها به همه چشمک می‌زنند» سوم شد. در ادامه این مراسم،  لوح سپاس و تندیس چهارمین جشنواره تئاتر ایثار از طرف اداره کل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان اردبیل به سید رضی محمودی فخرآبادی اهدا شد. در این جشنواره هم هنرمندان اردبیلی حضوری پرفروغ نداشتند و این فرصت دراختیار شهرستانی ها قرار گرفت تا یک بار دیگر در غیاب چهره های مطرح تئاتراردبیل در جشنواره تئاتر منطقه ای کشور، ظرفیت ها و توانایی های نمایشی خود را به اجرا درآورند. در جشنواره تئاتر منطقه ای کشور که روزهای سوم تا ششم آبان در خرم آباد لرستان برگزارشد، نمایش «یک قطره خون» از استان اردبیل به همراه برگزیده های استان های زنجان، اصفهان، مرکزی،آذربایجان شرقی، البرز، گیلان  و کرمانشاه در سالن پلاتوی شیدا به نمایش در آمد.

  سعیدنوریان/ شهریورماه 96

  منبع: کتاب«جشنواره های تئاتر استانی و منطقه ای»نوشته سعید نوریان، انتشارت محقق اردبیلی، سال 1395
  مطالب مرتبط

  مدیر امور استان های مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری اعلام کرد:

جشنواره‌های تئاتر استانی تنها انگیزه جدی برای فعالیت گروه‌های نمایشی است
  مدیر امور استان های مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری اعلام کرد:

  جشنواره‌های تئاتر استانی تنها انگیزه جدی برای فعالیت گروه‌های نمایشی است

  توحید معصومی، مدیر امور استان های مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری، گفت: در وضعیت کنونی تئاتر کشور، جشنواره‌های تئاتر استانی تنها انگیزه جدی برای فعالیت گروه‌های نمایشی است.

  |

  اجرای نمایش عروسکی«آی ایشیق» در اردبیل

  اجرای نمایش عروسکی«آی ایشیق» در اردبیل

  نمایش عروسکی«آی ایشیق» نوشته مهدی خلیل زاده و کار محمدتقی اسماعیلی در تالار شمس عطاراردبیلی مجتمع فرهنگی و هنری فدک اردبیل به روی صحنه می رود.

  |

  دکتر قطب الدین صادقی:

جشنواره‌های تئاتر استانی نباید مقطعی و فقط برای دریافت جایزه باشد
  دکتر قطب الدین صادقی:

  جشنواره‌های تئاتر استانی نباید مقطعی و فقط برای دریافت جایزه باشد

  دکتر قطب الدین صادقی، نویسنده و کارگردان برجسته تئاتر به بهانه برگزاری جشنواره تئاتر استانی در اردبیل، گفت: جشنواره های تئاتر استانی نباید مقطعی و فقط منوط به اجرای جشنواره و دریافت لوح و جایزه وتندیس باشد.

  |

  نویسنده و کارگردان نمایش«تاریکخانه»:

هیچ چیز جای جشنواره استانی و تکاپوی رقابت سالم را نمی‌گیرد
  نویسنده و کارگردان نمایش«تاریکخانه»:

  هیچ چیز جای جشنواره استانی و تکاپوی رقابت سالم را نمی‌گیرد

  سعید افخمی از هنرمندان تئاتری شهرستان نمین است که امسال و در بیست و ششمین دوره جشنواره تئاتر استانی، نمایش«تاریکخانه» را در بخش مسابقه به روی صحنه می برد. این هنرمند تئاتر معتقد است: هیچ چیز جای جشنواره استانی و تکاپوی رقابت سالم را نمی گیرد.

  |

  در آستانه برگزاری جشنواره تئاتر استانی اردبیل مهرداد رایانی مخصوص گفت:

تئاتر اردبیل جایگاه خوبی در تئاتر کشور دارد
  در آستانه برگزاری جشنواره تئاتر استانی اردبیل مهرداد رایانی مخصوص گفت:

  تئاتر اردبیل جایگاه خوبی در تئاتر کشور دارد

  دکتر مهرداد رایانی مخصوص از هنرمندان نام آشنای تئاتر کشور در گفتگویی به بهانه آغاز جشنواره تئاتر استانی اردبیل، گفت: جشنواره های تئاتر استانی می تواند برای هنرمندان انگیزه آفرین باشد.

  |

  نظرات کاربران