در حال بارگذاری ...
 • نگاهی گذرا به جشنواره های تئاتر استانی اردبیل

  جشنواره بیت و چهارم و حضور بیله سواری ها در جشنواره فجر

  در این دوره از جشنواره تئاتر استانی اردبیل که به همت انجمن هنرهای نمایشی استان و اداره کل فرهنگ وارشاداسلامی استان برگزار شد، ۹نمایش از شهرهای اردبیل، نمین، بیله سوار و پارس آباد، روزهای ٢٨ تا ٣٠ شهریورماه ۹۵ در مجتمع فرهنگی و هنری فدک اردبیل به روی صحنه رفتند.

  به گزارش تئاتر اردبیل، با هدف معرفی نمایش ها و هنرمندان برتر هنرهای نمایشی استان، بیست و چهارمین دوره جشنواره تئاتر استانی با اجرای ٩ نمایش از شهرهای اردبیل، نمین، بیله سوار و پارس آباد، روزهای ٢٨ تا ٣٠ شهریورماه 95 در مجتمع فرهنگی و هنری فدک اردبیل برگزار شد.

  در این دوره از جشنواره تئاتر استانی اردبیل که به همت انجمن هنرهای نمایشی استان و  اداره کل فرهنگ وارشاداسلامی استان برگزار شد، نمایش های «عاشقانه ای نه چندان آرام با مادام بوواری در همین حوالی» نوشته سپهر دادمان و کار جعفر موسی زاده از اردبیل، «تورا از من گرفتی» نوشته و کار اکبر صادقی از بیله سوار، «تنها خدا حق دارد بیدارم کند» نوشته محمد چرمشیر و کار حسین پور قلی از پارس آباد،«بی خانمان » نوشته فرهاد ناظرزاده کرمانی و کار یوسف دادجو از بیله سوار، «یادگاری که بر گنبد دوار بماند» نوشته محمد سیمزاری و کار المیرا طاعتی از اردبیل، «سرهنگ، مسلسل، جاده» نوشته حسین زارعی و کار فاطمه سیمزاری از اردبیل، «چند برش از یک جاده» نوشته و کار غریب منوچهری از پارس آباد، «خانه ای پر از خواب پروانه ها »نوشته و کار سعید افخمی از نمین و«پشت شیشه ها» نوشته محمد چرمشیر و کار فرهاد طوفان از اردبیل به روی صحنه می روند. روح الله حبیب زاده، سلیم رحیمی و غفور ملکی این نمایش ها را از بین نمایش های متقاضی حضور در جشنواره برای اجرا در بیست و چهارمین دوره جشنواره تئاتر استانی اردبیل انتخاب کرده بودند.

  در مراسمی که با حضور استاندار اردبیل، مدیران فرهنگی استان و جمع کثیری از هنرمندان و علاقمندان به هنرهای نمایشی در تالار شمس عطار اردبیلی مجتمع فرهنگی و هنری فدک اردبیل برگزار شد،گروههای برتر استان برای معرفی به دبیرحانه جشنواره بین المللی تئاتر فجر انتخاب شدند. براساس آرای هیئت داوران در بخش موسیقی لوح تقدیر برای موسیقی نمایش«تنها خدا می‌تواند بیدارم کند» ه علی رضا طلیعه رسید. در این بخش لوح سپاس و جایزه نقدی برای موسیقی نمایش «یادگاری بر گنبد دوار» تقدیم رامین قاسمی و امین موسوی شد.

  در بخش آفیش و بروشور، فیاض بهرام طراح آفیش و بروشور نمایش عاشقانه‌ای نه چندان آرام با مادام بوواری» لوح سپاس جشنواره را دریافت کرد.

  در بخش طراحی لباس، لوح سپاس جشنواره به شیرین جودی طراح لباس نمایش«خانه‌ای پر از خواب پروانه» اختصاص یافت و رقیه مقتدر آذر هم در بخش گریم، لوح سپاس جشنواره را برای طراحی گریم نمایش«خانه‌ای پر از خواب پروانه» دریافت کرد.

  در بخش طراحی صحنه، رزیتا پناهی برای طراحی صحنه  نمایش «تنها خدا می‌تواند بیدارم کند» لوح تقدیر دریافت کرد و لوح سپاس  بهترین طراح صحنه هم به کیوان باقلاچی طراح صحنه نمایش «سرهنگ مسلسل جاده» اختصاص یافت .

  در بخش بازیگری زن، بهاره دالوند بخاطر بازی در نمایش «سرهنگ مسلسل جاده»  اول شد و المیرا طاعتی برای بازی در نمایش «یادگاری بر گنبد دوار» جایزه رتبه دوم این بخش را به خود اختصاص داد. پریسا صدایی آذر و مریم ندایی بازیگران نمایش «چند برش از یک جاده»  مشترکا" سوم شدند و لوح تقدیر این بخش هم به بیتا خوش فکری بازیگر نمایش«خانه‌ای پر از خواب پروانه» و سیما بشارتی بازیگر نمایش «تنها خدا حق دارد بیدارم کند» اهداشد.

  در بخش بازیگری مرد،  یوسف دادجو  برای بازی در نمایش «بی‌خانمان»  لوح تقدیر گرفت  و شاهین رمضان‌پور برای بازی در نمایش«تنها خدا حق دارد بیدارم کند» و پرویز جهانگیری برای بازی در نمایش«خانه‌ای پر از خواب پروانه‌ها» مشترکا" سوم شدند. اکبر صادقی برای بازی در  نمایش«تو را از من گرفتی» جایزه رتبه دوم را به خود اختصاص داد و با انتخاب هیئت داوران، محمد رزمی نمایش برای بازی در نمایش«چند برش از جاده» به عنوان بهترین بازیگر جشنواره معرفی شد.

  در بخش نویسندگی، محمد سیمزاری برای نگارش نمایش «یادگاری بر گنبد دوار» و سپهر دادمان با نمایش«عاشقانه‌ای نه چندان آرام...»مشترکا" سوم شدند و اکبر صادقی هم برای نگارش نمایش«تو را از من گرفتی» رتبه دوم را به خود اختصاص داد. در بخش نویسندگی، هیئت داوران هیچ نمایشنامه ای

  را شایسته دریافت جایزه اول ندانست .

  در بخش کارگردانی با  تقدیر از المیرا طاعتی برای کارگردانی نمایش«یادگاری بر گنبد دوار» و غریب منوچهری برای کارگردانی نمایش«چند برش از یک جاده» ،لوح سپاس و جایزه نقدی بدون اولویت برای حسین پورقلی کارگردان نمایش «تنها خدا حق دارد بیدارم کند» و فاطمه سیمزاری کارگردان  نمایش «سرهنگ، مسلسل، جاده» و اکبر صادقی «نمایش تو را از من گرفتی» اهداشد.

  در پایان بیست و چهارمین جشنواره تئاتر استان، نمایش‌های «سرهنگ مسلسل جاده» کارفاطمه سیمزاری و «تو را از من گرفتی» کار اکبر صادقی  به ترتیب از اردبیل و بیله سوار به عنوان نمایش های برتر استان به دبیرخانه جشنواره بین المللی تئاتر فجر معرفی شدند .

  این دو نمایش در همایش گروههای نمایشی برگزیده کشور در تهران به نمایش درآمدند و در سی و پنجمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر هم نمایش«تورا ازمن گرفتی» به عنوان نمایش منتخب این نمایش به روی صحنه رفت. در طول برگزاری بیست و چهاره دوره جشنواره تئاتر استانی اردبیل، برای اولین بار در تاریخ تئاتر شهرستان بیله سوار، شاهد حضور هنرمندان این شهرستان در مهمترین رویداد نمایشی کشور بودیم.

  سعید نوریان/ شهریورماه 96
  مطالب مرتبط

  به بهانه برگزاری جشنواره تئاتر استانی فجر در اردبیل

چهل سال عظمت و شکوه صحنه های نمایش
  به بهانه برگزاری جشنواره تئاتر استانی فجر در اردبیل

  چهل سال عظمت و شکوه صحنه های نمایش

  تئاتر استان اردبیل، در این چهل سال عزت و اقتدار نظام مقدس جمهوری اسلامی، به والاجایگاهی رسیده است که تماشگران و مردم این دیار برای دیدن نمایش، لحظه شماری می کنند و برای خرید بلیط های ورودی، در سالن ها به انتظار می نشینند.

  |

  نظرات کاربران