در حال بارگذاری ...
با برگزاری مراسمی

نوزدهمین جشنواره تئاترمنطقه دشت مغان به کار خود پایان داد

نوزدهمین جشنواره تئاتر منطقه دشت مغان با برگزاری مراسمی در مجتمع فرهنگی و هنری امام علی(ع) شهر بیله سوار به کار خود پایان داد.

به گزارش تئاتر اردبیل، نوزدهمین دوره جشنواره تئاتر منطقه دشت مغان که با شعار«مهربانی با محیط زیست» در بخش های مختلف و در شهرستان های بیله سوار، پارس آباد و گرمی برگزار شده است، با اجرای شش نمایش در بخش رقابت صحنه ای  و با برگزاری آیین اختتامیه در مجتمع فرهنگی و هنری امام علی(ع) شهر مرزی بیله سوار و تجلیل از برگزیدگان و گروه های برتر به کار خود پایان داد.

در این مراسم که تعدادی از پیشکسوتان تئاتر شهرستان های بیله سوار، گرمی و پارس آباد و نیز هیئت مدیره انجمن هنرهای نمایشی استان حضور داشتند، حسن قبادی، فرماندار شهرستان بیله سوار با اشاره به اهمیت و جایگاه فرهنگ و هنر در جامعه، گفت: فرهنگ و هنر نقش اساسی در کاهش آسیب‌های اجتماعی دارد و می‌توان با اجرای یک نمایش یا تئاتر مفاهیم فاخر و ارزشمندی را به مخاطبان خود انتقال داد.

وی  با بیان اینکه در سال‌های اخیر با تلاش هنرمندان، تئاتر دشت مغان در سطح استان و کشور سرآمد و پیشگام بوده است، افزود: مردم منطقه نیز استقبال خوبی از اجرای این هنرمندان دارند که باید سرمایه‌گذاری مناسبی در حوزه فرهنگ و هنر داشته باشیم.

با قدردانی از تلاش های ارزنده هنرمندان در تولید و اجرای آثار فاخرنمایشی، گفت: تئاتر با ویژگی ها و خصوصیات بارزی که دارد، می تواند در کاهش آسیب های اجتماعی، هم مردم و هم مسئولن را یاری کند، گفت: مردم از دیرباز به تئاتر علاقه ویژه ای دارند و همین نزدیکی مردم به تئاتر، می تواند زمینه را برای مبارزه با آسیب های اجتماعی فراهم سازد.
فرماندار بیله سوار با اشاره کارکرد های تئاتر در آموزش و  فرهنگ سازی، گفت: برگزاری جشنواره تئاتر منطقه  دشت مغان در شناسایی منطقه و نمایش توانمندی های هنرمندان موثر است.

وی گفت: این شهرستان، استعدادها و ظرفیت‌های هنری بی‌شماری دارد و توانسته است در رویدادهای مهم تئاتری در داخل کشور و آن سوی مرزها، حضور داشته باشد.
 غریب منوچهری، معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاداسلامی استان اردبیل با اشاره به پیشینه برگزاری این جشنواره، گفت: یک سال بعد از استان شدن اردبیل، به همت خود تئاتری ها، این جشنواره در شهر مرزی پارس آباد شکل گرفت و اینک در 19سالگی خود، به رویدادی مهم برای تئاتری ها و اصحاب فرهنگ و هنر استان تبدیل شده است.

دبیر نوزدهمین جشنواره تئاتر منطقه دشت مغان نیز در این مراسم با اشاره به ارسال 20متن نمایشی به دبیرخانه  این جشنواره ، گفت: بعد از بازبینی و برگزاری کارگاه‌های تخصصی ۱۲ متن به مرحله بعدی  راه یافت که پس از برگزاری بخش نمایشنامه خوانی،  که از این تعداد ۶ نمایش از ۸ الی ۱۱ آبان ماه در شهرستان‌های پارس آباد، بیله سوار و گرمی جهت نمایش عموم مردم به اجرا درآمد.

وی با اعلام اینکه این جشنواره، اینک به مرحله رشد و شکوفایی خود رسیده از تلاش های هنرمندان و گروه های نمایشی شهرستان های شمال استان قدردانی کرد.

اجرای موسیقی محلی توسط یاشار هاشمی، محمدرضا عرفانی و امین موسوی؛ تجلیل از گروه اجرایی نمایش«شاه لیر»، پخش گزارش تصویری جشنواره، تکریم غلامعباس آهنگر دزفولی از پیشکسوتان و تاثیرگذاران در تئاتر پارس آباد، تجلیل از ساسان قجر، سعید نوریان و سولماز ندایی داوران این جشنواره و تجلیل از منتخبین بخش نمایشنامه خوانی از دیگر برنامه های مراسم اختتامیه این رویداد تئاتری بود.
نظرات کاربران